ВІТАЄМО ЗІ СВЯТОМ ВЕСНИ!
07 Березня 2021

   Дорогі жінки! 8 березня традиційно відзначається день весни і краси, тож найтепліші і найщиріші привітання приймає у цей день краща половина людства. Ви - справжня окраса і опора нашого колективу, ви- ті, хто з давніх давен розбудовує і береже родину, освіту, країну і цілий світ! Тож нехай ця нелегка праця буде увінчана успіхами і досягненнями, нехай не лише навесні, але й щодня ви будете у полоні  уваги, розуміння, підтримки, а ваша людяність, доброта, краса і ніжність стануть міцними оберегами у складному  вирі  сучасного життя!  

З історії 8 березня: як і чому в різних країнах святкують весняне жіноче свято?

Жіночий день  8 Березня має кілька версій своєї появи, кожна цікава по-своєму, і Клара Цеткін, якій приписують ідею цього свята, – далеко не єдиний автор  урочистостей. День 8 березня безпосередньо пов'язаний з відстоюванням жінками своїх прав, тож початкові передумови були не дуже радісними. Історично Міжнародний жіночий день народився із необхідності солідарності жінок у боротьбі за  гідне людини життя.

  На американському континенті популярною  є   наступна версія:"Марш порожніх каструль" – гучна в усіх сенсах протестна акція, яка відбулася 8 березня далекого 1857 року в Нью-Йорку. Тоді працівниці текстильних фабрик вперше за багато років непосильної праці провели маніфестацію протесту, метою якої стала боротьба за свої права, скорочення робочого дня, збільшення оплати праці. Внаслідок цього була створена перша жіноча профспілка. Цей марш називають першою передумовою боротьби жінок за свої права. І дата 8 березня стала знаковою для вибору святкування жіночого дня.

 Через півстоліття після описаної події, наприкінці лютого 1908 року у Нью-Йорку за  закликом соціал-демократичної жіночої організації був організований величезний численний мітинг, на якому зібралися близько 15 тисяч жінок. Їх вимоги стосувалися рівноправності   з чоловіками, зокрема,  скорочення часу робочого дня, гідної оплати жіночої праці і права голосу на виборах. Незабаром Соціалістична партія Америки оголосила національний жіночий день, який спочатку відзначався останньої неділі лютого.

Тим часом у Європі:1910 року в Копенгагені в рамках Восьмого конгресу Другого Інтернаціоналу відбулася Друга Міжнародна конференція жінок-соціалісток. На ній німецька комуністка Клара Цеткін виступила з пропозицією організації міжнародного жіночого дня, де  жінки змогли б влаштовувати мітинги, привертаючи увагу громадськості до своїх проблем. І вже через кілька років ініціатива проведення демонстрацій 8 березня поширилася в багатьох країнах. Крім Німеччини, до цієї традиції приєдналися Данія, Австрія, Швейцарія, а пізніше – Росія, Нідерланди. Так став відзначатися "Міжнародний день солідарності трудящих жінок у боротьбі за економічне, соціальне та політичне рівноправ'я".

 У Радянському Союзі: 23   лютого 1917  за старим стилем (і, відповідно,  8 березня – за новим), було ознаменовано страйком петербурзьких жінок- текстильниць, вимогами рівноправності і хліба, а також революційним вибухом, який дав поштовх Лютневій революції, внаслідок якої було повалено царизм. Після остаточної перемоги соціалістичної революції та утворення СРСР уряд  ухвалив  рішення приурочити свято Міжнародного жіночого дня до лютневих подій 1917 року. А вже 1966 року свято 8 Березня в СРСР було офіційно визнане святковим  вихідним днем.

На рівні  ООН: 1975 року на честь оголошеного Міжнародного десятиліття жінок Організація Об'єднаних Націй виступила з пропозицією щорічно проводити Міжнародний жіночий день 8 березня. Таким чином, всі заходи ООН, присвячені Дню боротьби за права жінок і міжнародний мир відтоді  відбуваються переважно  8 березня. Щороку пропонуються різні актуальні теми жіночого дня.

 В Україні сьогодні: поступово Міжнародний жіночий день позбавлявся  політичного та економічного забарвлення і, нарешті, став просто святом всіх жінок, прекрасним весняним днем і чудовою  нагодою для святкування, вітань і уваги від чоловіків.

 А увазі наших  жінок студрада технікуму  пропонує жартівливе домашнє завдання на тему:”Що я знаю про жінку?”